Książki, które sprawiają, że mam ochotę ruszyć w świat

pixabay.com

W Internecie pełno jest zestawień książek, które koniecznie należy zabrać na wakacje. A książki po przeczytaniu których aż chce się gdzieś pojechać? Jako pożeraczka literatury właściwie każdego rodzaju będę wdzięczna za Wasze typy. A póki co rzucam kilka swoich.

1. „Samotność Portugalczyka” – Iza Klementowska

Do wyjazdu do Portugalii nigdy nie potrzebowałam dodatkowej zachęty, ale ta książka – ilekroć ją otwieram – sprawia, że tęsknię jeszcze bardziej. Choć nie jest, powiedzmy sobie wprost, lekturą specjalnie optymistyczną. Wspomnienie kolonialnej przeszłości jest gorzkie. Czasów Salazara – straszne i smutne. A opowieść o teraźniejszości – wcale niewesoła. Ale jednocześnie jest tu i takie (portugalskie) podejście do życia, że człowiek ma ochotę po prostu się tam przeprowadzić:

Autowyprawa.pl
fot. autowyprawa.pl

2.  „Szkielet białego słonia” – Iza Klementowska

Od czasu przeczytania tej książki Mozambik jest dla mnie najpilniejszym z afrykańskich marzeń. Klementowska rusza do kraju, w którym ledwie 25 lat temu zakończyła się wojna domowa. Wspólna historia Portugalii i Mozamabiku sprawia, że patrzę na tę książkę trochę jak na rewers „Samotności…”, ale bez obaw – portugalski punkt widzenia na pewno tu nie dominuje.

3. „Ludzie z Placu Słońca” –  Aleksandra Lipczak 

Za tę książkę Lipczak powinna dostać jakąś nagrodę od hiszpańskiego rządu. Nagrodę zacną i godną. Bo tak dobrej książki reportażowej nie czytałam dawno. „Ludzie…” to opowieść o hiszpańskiej przeszłości i teraźniejszości. Jest tu więc i generał Franco, i Falanga, i zaginieni. Ale jest i kryzys, i Almodovar, i burmistrzyni Barcelony, i ruch Oburzonych. „Ludzie…” są lepsi niż 10 najlepszych przewodników i 100 najbardziej przykuwających uwagę reklam. Czytasz i już wiesz, że musisz tam pojechać! I że dzięki Lipczak pojedziesz tam wyposażony w całkiem sporą wiedzę o hiszpańskiej duszy.

książki
fot. materiały promocyjne

4. „81:1. Opowieści z Wysp Owczych” – Marcin Michalski, Maciej Wasielewski

Wydawać by się mogło, że to zupełnie nie jest mój adres. Zimno. Wieje. A jednak Michalski&Wasielewski „sprzedali” mi tyle smaczków, ciekawostek, pysznych historyjek oraz ciekawych doświadczeń i wnikliwych analiz, że naprawdę gotowa byłam tam jechać.  Ale żeby tak zaciekawić miejscem, które na pierwszy rzut oka zupełnie człowiekowi „nie leży”, trzeba pokazać mu prawdziwe Wyspy Owcze. Czyli – tak jak zrobili to autorzy – pojechać tam, pożyć chwilę. Ale nie jako Panowie Dziennikarze – trzeba skrobać ryby i żyć z miejscowymi.

A już anegdota o polskim piłkarzu, grającym dla lokalnego klubu, który gaci musiał szukać po całej wyspie – no pyszna ;-).

5. Książki o Kurcie Wallanderze – Henning Mankell

Seria kryminałów z szwedzkim śledczym o niełatwym charakterze w roli głównej na długie godziny odciągała mnie od wszelkiej innej aktywności – liczyło się tyko czytanie. Kurt mieszkał i pracował w Ystad, a jak tak się wkręciłam w książki, że marzyłam o odwiedzeniu tego miasteczka. Oczywiście wiem, że jego przygody są fikcyjne. Ale od czego jest wyobraźnia ;-). Na jej potęgę postawiło także sami Ystad – w mieście zaczęto organizować wycieczki śladem najbardziej znanego szwedzkiego policjanta. Mam nadzieję, że jeszcze ruszę jego tropem 🙂

POLUB NAS NA FACEBOOKU

0

4 thoughts on “Książki, które sprawiają, że mam ochotę ruszyć w świat

  1. Jak byłam mała, to zaczytywałam się w książkach Alfreda Szklarskiego, o przygodach Tomka Wilmowskiego. I marzyłam, że tak jak Tomek będę podróżować po całym świecie 🙂 Bardzo też zachęcają do podróży książki Arkadego Fiedlera. Jego „Kanadę pachnącą żywicą” po prostu uwielbiam!

  2. Zdecydowanie polecam „Bezsenność w Tokio” Marcina Bruczkowskiego. Gdyby nie on, to bym nie miała takiej ochoty na podróż do Japonii i tak dobrze bym się tam nie odnalazła.
    I „Masala” Maxa Cegielskiego. O takich podróżach przez Indie nie piszą w folderach biur podróży. Ale mi jego książka dała kopa i siłę, by przebijać się ze znajomymi przez ten – trudny jednak – kraj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.