Warto podróżować autem – 3 powody

Autostrada w Hiszpanii (fot. autowyprawa.pl)

Podróż jest męcząca, w aucie trzeba spędzić wiele godzin, zamiast wylegiwać się na plaży. No i cała organizacja wakacyjnego wyjazdu spada na nas – tak mówią przeciwnicy samochodowych wypraw. Jakie argumenty podają zwolennicy? Czy warto podróżować autem?

Bo to nie samolot

Wyprawa samochodowa to alternatywa dla tych, którzy boją się latać. Mamy takiego człowieka na pokładzie i to właśnie dzięki niemu powstała koncepcja samochodowej podróży do Portugalii. Na lot godził się jedynie, jeśli odbyłby się w pierwszej klasie (Jak zginąć, to z przytupem), co kosztować by nas miało prawie 5 tys. zł za jeden bilet w obie strony. Całkowity koszt 20-dniowej podróży samochodowej dla jednej osoby okazał się nie tak znowu dużo wyższy niż cena tego jednego biletu…

Bo można dotrzeć do miejsc, do których trudno dostać się w inny sposób

Nawet jeśli lecicie gdzieś samolotem, na miejscu warto wynająć auto. Dlaczego? Gdyby nie ten rodzaj transportu, prawie na pewno ominęlibyśmy hiszpańską Urdę czy francuski ośrodek Toison D’or nieopodal Saint-Tropez, które stały się hitami naszej pierwszej podróży. Raczej nie dojeżdża tam transport publiczny,  a jeśli nawet – dotarcie nim kosztowałoby nas dużo więcej zachodu niż dojazd autem. Na 99 proc. po prostu w ogóle nie przyszłoby nam do głów, żeby się tam zatrzymać.

Nie mamy zbyt wiele doświadczeń z wypożyczalniami samochodów, ale zdarzyło się nam korzystać z jednej z nich na Maderze (tak, tam jednak – choć w okrojonym składzie – dotarłyśmy samolotem). Wynajęcie auta na wyspie okazało się strzałem w dziesiątkę. Więcej o tym kiedy indziej.

Bo jest gdzie spać, jeśli nie uda się znaleźć noclegu

Nas to nie spotkało, ale fajnie mieć taką alternatywę i bez strachu myśleć, że może nie udać się zarezerwować odpowiedniego noclegu (taniego i z parkingiem) czy że ktoś wystawi nas do wiatru. W razie czego rozkładamy siedzenie, przykrywamy się choćby bluzami i do rana można dotrwać ;-).

A co dla Was jest dowodem na „wyższość” podróżowania autem?

Polub nas na FB

2 thoughts on “Warto podróżować autem – 3 powody

  1. Za nami podróże zarówno autem (czy to prosto z Polski czy wynajmowanym na miejscu) jak i te przy korzystaniu z transportu publicznego. Myślę, że to czy decydujemy się na podróżowanie autem czy nie trzeba dopasować do tego jak chcemy spędzić urlop (czy będziemy dużo zwiedzać i się przemieszczać, co chcemy zobaczyć i jak się do tych miejsc dostać), czy lubimy spędzać czas w aucie oraz do kraju do którego jedziemy. Nie przepadam za długimi godzinami w aucie i jeśli jest taka możliwość wybieram samolot, a auto wynajmuję na miejscu. I w pełni zgadzam się z opinią, że daje ono dużą swobodę i pozwala dotrzeć w miejsca, do których inaczej się nie da albo wiąże się to z dużym poświęceniem (czasu czy gotówki). Z kolei podczas naszej podróży po Chinach korzystaliśmy z transportu publicznego. Przyglądając się temu jak ruch drogowy w Chinach wygląda nie mielibyśmy odwagi wsiąść za kierownicę samochodu w tym kraju – jazda trzecim (nieistniejącym) pasem, wyprzedzanie raz z lewej raz z prawej, do tego przy nie małej prędkości jest nie na nasze nerwy 🙂 Ale pomijając strach prowadzenia auta w Chinach po trzech tygodniach jeżdżenia autobusami, pociągami i lokalnymi liniami lotniczymi nasuwa się jeszcze jedna myśl. Wspólna wielogodzinna podróż z Chińczykami masowym środkiem transportu dawała nam możliwość podglądania mieszkańców tego kraju i ich zwyczajów. Z samochodu byśmy tego nie zobaczyli.

    1. Bardzo ciekawe spostrzeżenia, dziękuję 🙂 Do Chin nie udało mi się dotrzeć, póki co – Europa 🙂 Na Maderze na przykład bezpieczniej się czułam jeżdżąc jako pasażerka autem, niż w lokalnych autobusach, bo ich kierowcy tak szaleli po drogowych zawijasach, że robiło mi się niedobrze. Choć oczywiście wiem, że wynika to z wprawy. Ale jakoś wolałam wolniej i spokojniej 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *